Weblog

1190-wordpress-anspress-eklentisi-turkce-dil-dosyasi.jpg

WordPress AnsPress eklentisi Türkçe dil dosyası

|

Dünyada en çok tercih edilen ve açık kaynak kodlu olan içerik yönetim sistemi WordPress, dünyanın farklı yerlerindeki gönüllülerin çalışmalarıyla her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu sağlayan ise kuşkusuz eklenti ve temalar ile tamamen kişiselleştirilebilir olması. Bu eklentiler ile özünde blog yazılımı olan WordPress ile bir çok farklı konuya dair site oluşturabilir, aynı şekilde WordPress’i bir soru-yanıt sistemiyle yardım topluluğu haline getirebilirsiniz.

Sanırım soru-yanıt eklentilerinden en çok tercih edileni SabaiDiscuss. Ücretli olan bu eklentiyi $20 karşılığında web sitesinden satın alıp kullanabilirsiniz. Tabi ufak bir aramayla korsanını da elde edebilirsiniz. Ancak WordPress’in eklenti deposunda yayınlanan AnsPress adında bir eklenti daha var ve işini yapmak konusunda gayet başarılı. Rahul Aryan tarafından kodlanan eklentinin sıkıntısı ise Türkçe dil desteğine sahip olmaması. Bu yüzden internette biraz araştırdım, “Bir kod sever bu eklentiyi Türkçe’ye çevirmiş mi?” diye. Sonuç alamadım ve dil dosyasını alıp çevirmeye başladım.

Türkçe AnsPress

Çeviriyi tamamladıktan sonra oluşturduğum “ap-tr_TR.mo” dosyasının çalışmadığını farkettim. Konuyla ilgili başka bir çevirmenin de aynı sorunu eklenti yazarına ilettiğini gördüm ve buradan ilerleyen tartışmaları okuyarak sorunu çözdüm.

Normal bir eklentide yerelleştirmeyi barındıran .mo dosyasını, eklentinin tanımlı dil klasörü içine attığınızda otomatik olarak eklentiyi WordPress’i kullandığınız dilde görüntüler. Ancak burada eklentiyi kodlarkan ufak bir gözden kaçma olduğu için .mo dosyasını eklentinin tanımlı dil klasörüne attıktan sonra eklenti içinde ufak bir değişiklik yapmamz gerekecek. Umarım en yakın güncellemede bu sorun çözülür.

WordPress AnsPress Türkçe

Hemen belirteyim, eklentinin dil dosyası içerisine bazı metinler eklenmemiş olduğu için bu metinlerin çevirisini yapamadım. Ama endişelenecek bir şey yok, bu metinler sadece yönetim panelinde görünen metinler ve kolay anlaşılır şeyler. Sonuçta kullanıcılarınız tamamen Türkçe arayüz ile muhatap olacaklar.

Burada sizlere AnsPress eklentisinin Türkçe dil dosyasını yüklemek için iki yol sunacağım.

Birinci yol; eklentinin 1.0‘ıncı sürümüne ait gerekli değişikliğin yapılmış olduğu ve başka bir müdahaleye gerek olmayan dosya.

Dil dosyasının çalışması için gerekli değişikliği yaptığım haliyle eklentinin tamamını kendi siteme yüklediğim yerden veya GitHub depomdan bilgisayarınıza çekip, FTP yoluyla ya da WordPress’in arayüzünü kullanarak sitenize gönderebilir ve etkinleştirerek afiyetle kullanabilirsiniz. Bunun için halihazırda kullandığınız AnsPress eklentisini silmeniz gerekir. Ancak yüklemeyi FTP yoluyla yapıyorsanız, bilgisayarınıza çektiğiniz dosyayı mevcut eklenti dosyalarının üzerine yazdırabilirsiniz.

İndir: AnsPress Türkçe v1.0 | 446 kb | .rar
GitHub: mertskaplan/anspress forked from rahularyan/anspress

İkinci yol; dil dosyaları ve bu dosyaların çalışması için yapılacak değişiklik.

Yerelleştirmesini yaptığım “ap-tr_TR.mo” uzantılı dosyayı ve işlenmemiş hali olan “ap-tr_TR.pot” uzantılı eklentiye ait Türkçe dil dosyalarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. İlk adımda bu dosyaları sitenizin kurulu olduğu dizindeki “/wp-content/plugins/anspress/languages/” klasörünün içine atmanız gerekiyor.

İndir: AnsPress Türkçe dil dosyaları | 27 kb | .rar

İkinci adımda ise; “/wp-content/plugins/anspress/” dizininde bulunan “anspress.php” dosyasını bir metin editörü ile açmanız ve içine aşağıdaki kodları eklemeniz ve dosyayı kaydetmeniz gerekiyor.

/* Add localization support */
function ap_localization_setup() { load_plugin_textdomain('ap', false, dirname(plugin_basename(__FILE__)) . '/languages/'); }
add_action('after_setup_theme', 'ap_localization_setup'); 

Kodu, çalışması için “< ?php” kodunun altına eklediğinizden emin olun. En uygun yer eklenti künyesinin altındaki satır olabilir.

İki yoldan birini seçerek eklentiyi Türkçe olarak kullanmaya başladınız. Afiyet olsun. Çevirimi beğenmediğiniz yer olursa indirdiğiniz “ap-tr_TR.pot” dosyasını Poedit veya benzer bir yazılımla açarak kendinize göre düzenleme yapabilirsiniz.

Özgür yazılımlı günler dilerim.

Mert S. KaplanWordPress AnsPress eklentisi Türkçe dil dosyası
Paylaş!

16 yorum

Siz de tartışmaya katılabilirsiniz.
 • Rahul Aryan - 17 Ağustos 2014

  Hi mertskaplan, how are you ?
  As I know this issue has been fixed.
  New repo of anspress has been moved here: https://github.com/open-wp/anspress

  mert - 18 Ağustos 2014

  Hi Rahul,
  Thank you for informing. I have already an e-mail from you. I will translate it for Turkish on the first occasion.

 • Cem - 26 Ağustos 2014

  Merhaba,

  Emeğiniz için teşekkürler ancak, anspress.php’ye eklediğimde kodunuzun son satırı hataya sebep oluyor.

  Nasıl aktif hale getirebilirim?

  mert - 27 Ağustos 2014

  Merhaba,

  Öncelikle AnsPress’in v1 sürümü çıktı ve şu an WordPress’in deposunda benim çevirimin de yer aldığı sürümü indirlebilir durumda ve ben de bu yazımdaki dosyaları güncelledim. Eğer eski bir sürümü kullanıyorsanız güncellemenizi tavsiye ederim. İkinci olarak bir kaç gün önce bloguma kurduğum bir eklentinin bu kodlarda da değişiklik uyguladığını fark ettim ve düzelttim. Şu anda yer alan kod ile tekrar deneyin. Kodu, anspress.php içindeki 27. satırda yer alan “// If this file is called directly, abort.” metnini üzerine ekleyebilirsiniz. Eğer şu anda yazımda yer alan kod da aynı hatayı alıyorsanız hatayı bana iletirseniz eklenti sahibine sorabirim.

 • Ferhat - 3 Eylül 2014

  Emekleriniz için öncelikle teşekkür ederim. Bir türlü Türkçe’yi aktif edemiyorum. TR hariç tüm dil dosyalarını bile sildiğim halde, hala İngilizce eklenti. Yardımlarınızı bekliyorum.

  mert - 5 Eylül 2014

  “Birinci yol” kısmında verdiğim bağlatıdan eklentiyi indirerek kurmayı deneyebilir misiniz? Eğer yazıda anlatılanları yaptığınızdan eminseniz başka bir problem aklıma gelmiyor. Bu arada şu hatırlatmayı yapmalıyım, eklentinin Türkçe olarka çalışması için WordPress dilinizin de Türkçe olması gerekiyor.

 • Kendi Fikri - 24 Ekim 2014

  Çeviri için Teşekkürler.uzantısı pot mu po mu olacak anlamadım.aynı zamanda yukarıdaki kodu eklememe gerek kalmadan Türkçe oldu.Lakin türkçe olmayan bir kaç kısım kaldı.

  mert - 13 Kasım 2014

  Öncelikle ben teşekkür ederim. Eklentiyi yazan kişiye bu sorunu ilettimiştim ve yeni sürümünde koda gerek kalmadı. Önemli olan dosya .mo dosyasıdır. Diğer .po yada .pot dosyaları işlenmemiş ham dosyalardır ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bazı kısımların çevrilmemiş olmasına gelince yine eklenti sahibi bu kısımları dil dosyası içerisine almadığı için çevirisini yapamadım. Umuyorumki sonraki sürümde bu sorun da çözülecektir.

 • kamil karlı - 25 Ocak 2015

  merhabalar,
  eklentiyi sitemde aktif ettiğimde beyaz sayfa çıkıyor ve sitem açılmıyor. Ftp den silince düzeliyor. Son sürümünde sorun var (V 2.0)

 • Erdinç Gür - 4 Mart 2015

  Öncelikle tşk ederiz. Şuanda 1.4.3 güncel sürüm ile türkçeleştirme çalışıyor….Belirtiğin gibi kodlar içerisinde bir ayar yapmaya gerek yok. Sanıcı düzeltilmiş. :)

 • berat - 2 Haziran 2015

  WordPressinizi son günceli yükleyin ve eklentinin dil dosyasına atın direk aktif hale geliyor ellerine sağlık kardeşim ellerine sağlık adamsın :)

 • IKCM - 10 Haziran 2015

  how to changed permalink structure be customizable on Anspress example ( example.com/anspress/777/topic-here and etc… ) or

  ( example.com/my-slug/post-number/topic-here and etc… )

 • ramazan - 24 Temmuz 2015

  usta bıraktınmı çeviri yapmayı son güncellemelerde full ingilizce valla

 • Burhan - 13 Ağustos 2015

  Son güncellemede bir çok yeri ingilizce. Bunun bir çözümü varmı?

  mert - 6 Eylül 2015

  Yeni bir çeviri yapılmasına ihtiyaç var ancak bunun için zaman bulamadım henüz.

Benzer Yazılar