Weblog

3152-vatandasin-menemeni-iki-yilda-iki-kat-zamlandi.jpg

Vatandaşın menemeni iki yılda iki kat zamlandı

|

Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin (TZOB) düzenli olarak yayımladığı üretici ve market fiyatları üzerinden yaptığımız hesaplamaya göre, dört kişilik menemen ve iki ekmekten oluşan kahvaltının maliyeti ekim ayında 17 lira 24 kuruş oldu. Geçtiğimiz ay bu maliyet 16 lira 8 kuruş, iki yıl önce ise 9 liraydı. Buna göre dört kişilik bir ailenin pazar kahvaltısında tüketeceği menemenin maliyeti bir ayda yüzde 7,21, iki yıl içinde ise yüzde 91,55 oranında arttı.

TZOB’un açıkladığı üretici ve market fiyatlarına göre ekim ayında ayçiçeği yağının kilogram fiyatı 22 lira 10 kuruştan 24 lira 11 kuruşa yükselirken marketteki sivri biberin fiyatı 6 lira 45 kuruştan 7 lira 81 kuruşa, domatesin fiyatı 6 lira 56 kuruştan 7 lira 84 kuruşa, yumurtanın tanesi 1 lira 11 kuruştan 1 lira 16 kuruşa, kuru soğanın fiyatı ise 2 lira 19 kuruştan 2 lira 52 kuruşa çıktı. Buna göre ayçiçeği yağı son bir ayda yüzde 9,10, sivri biber yüzde 21,09, domates yüzde 19,51, yumurta yüzde 4,50, kuru soğan ise yüzde 15,07 oranında zamlandı.

2019 yılının ekim ayında ayçiçeği yağının kilogram fiyatı 11 lira 26 kuruş, sivri biberin kilosu 5 lira 4 kuruş, domatesin kilosu 3 lira 41 kuruş, yumurtanın adedi 51 kuruş ve kuru soğanın kilosu 1 lira 72 kuruş şeklindeydi. İki yıl önceki fiyatlarla karşılaştırıldığında ayçiçeği yağı yüzde 114,12, sivri biber yüzde 54,96, domates yüzde 129,91, yumurta yüzde 127,45, kuru soğan ise yüzde 46,51 oranında zamanlandı.

Dört kişilik menemenin maliyeti 17 lira 24 kuruş

Dört kişilik bir ailenin pazar kahvaltısında tüketeceği menemen için 1 çay bardağı ayçiçeği yağı, 4 adet sivri biber, 4 adet domates, 6 adet yumurta ve 1 adet soğandan oluşan malzeme ayırması gerektiği düşünüldüğünde, bir öğünlük menemende ayçiçeği yağı için 1 lira 68 kuruş, sivri biber için 1 lira 56 kuruş, domates için 3 lira 29 kuruş, yumurta için 6 lira 96 kuruş ile toplamda 13 lira 49 kuruşluk harcama yapılması gerekiyor. Menemene soğan da eklemek istendiğinde maliyet 25 kuruş daha artarak 13 lira 74 kuruşa, 200 gramlık ekmeğin 1 lira 75 kuruş olduğu Ankara’da menemenin yanında iki adet de ekmek tüketildiğinde ise 17 lira 24 kuruşa çıkıyor.

Geçtiğimiz ay dört kişilik menemen ve iki ekmeğin maliyeti 16 lira 8 kuruş, iki yıl önce ise 9 liraydı. Buna göre dört kişilik bir ailenin pazar kahvaltısında tüketeceği menemenin maliyeti bir ayda yüzde 7,21, iki yıl içinde ise yüzde 91,55 oranında arttı.

2 bin 825 liralık asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan dört kişilik bir ailenin günde üç öğün menemen tüketmesi halinde kira, barınma, yakacak, içecek, giyim, ulaşım, sağlık gibi diğer ihtiyaçlarının tamamı için 1274 lirası kalıyor. 2019 yılında 2 bin 20 liralık asgari ücret ile 224 öğünde menemen tüketilebilirken bugün ise asgari ücretle en fazla 163 öğünde menemen tüketilebiliyor.

Mert S. KaplanVatandaşın menemeni iki yılda iki kat zamlandı
Paylaş!

Benzer Yazılar